کرونا و تقویت سیستم ایمنی

برای مقابله با ویروس کرونا ابتدا باید خط دفاعی را تقویت کنیم. مبارزه بدن برای ایمنی از دهان شروع می شود. بزاق دهان حاوی آنتی بیوتیک های قدرتمند مانند لیزوزیم، آلفا-آمیلاز و لاکتوفرین است. هرگونه میکروبی که از اولین مانع عبور کند با اسید هیدروکلریک معده روبرو خواهد شد. اگر باز هم جان سالم بدر ببرد، آنگاه با پروتئین و ترکیبات شیمیایی مواجه خواهد شد که در سیستم گوارش باکتری های بد را متلاشی می کند. در آخر، جمعیت باکتری های خوبِ بدن شروع به کار می کنند. آنها از ورود باکتری های بد به جریان خون یا روده کوچک و بزرگ جلوگیری می کنند. به این باکتری های خوب پروبیوتیک می گویند. آنها در واقع ارتشی قوی علیه بیماری ها هستند.

پروبیوتیک ها چگونه تامین می شود؟

دستگاه گوارش ما بیش از ۷۰  درصد سیستم ایمنی بدن را تشکیل می دهد. این دستگاه، خانه ی باکتری های خوب روده یا همان پروبیوتیک است که با بسیاری از بیماری ها مبارزه می کند. اگر می خواهید این باکتری ها برای شما کار کنند، باید به آنها غذا دهید. آنها سرشار از مواد مغذی و فیبر هستند. اما غذاهای فرآوری شده، پرچرب و قندی را زیاد دوست ندارند. داشتن  برنامه غذایی متعادل برای سلامت بسیار مهم است و اگر برنامه غذایی شما ناسالم باشد، بیشتر مریض می شوید و بیماری تان بیشتر طول خواهد کشید.

پِربیوتیک در برابر پروبیوتیک

پِربیوتیک ها به تغذیه میکروب های  خوب ما کمک می کنند. اساسا، پِربیوتیک ها شکلی از فیبر نیمه هضم شده هستند که باید روزانه دو یا سه وعده از آنها مصرف کنید. برخی از بهترین غذاهای حاوی پِربیوتیک عبارتند از:

  • سبزیجات: مارچوبه، سیر، کنگر فرنگی، تره فرنگی، پیاز
  • کربوهیدرات ها: جو، لوبیا، چاودار، گندم، سیب زمینی، سیب زمینی شیرین
  • میوه ها: سیب، موز، انواع توت، مرکبات، کیوی
  • چربی ها: دانه ی چیا و دانه ی کتان .

شما میتوانید مکمل های پِربیوتیک مصرف کنید فقط به خاطر داشته باشید، مکمل به غذایی که میخورید اضافه می شود و جای آن را نمی گیرد. در ضمن، پِربیوتیک ها کمک می کنند سالم بمانید و وقتی مریض شدید سریعتر بهبود پیدا کنید.

برخی از غذاهای حاوی پروبیوتیک عبارتند از:

  • لبنیات: پنیر وماست کفیر با باکتری های فعال و زنده
  • سبزیجات تخمیر شده: ترشی، کلم ترش، کیمچی
  • دیگر موارد: سس سویا، کامبوچا

شما میتوانید مکمل پروبیوتیک نیز استفاده کنید تا باکتری های معده تقویت شوند، اما قبل از مصرف با پزشک مشورت کنید. مصرف پِربیوتیک و پروبیوتیک کمک می کند تا بهتر با ویروس هایی همچون کرونا بجنگید.