تاثیرات مصرف ویتامین D در دوران شیوع کرونا

اثر ویتامین دی vitamin D بر کرونا هنوز واضح و مشخص نیست. ولی تاثیر آن در بالا بردن سطح ایمنی بدن اثبات شده است. بیش تر افراد ویتامین دی را یک ویتامین ضروری برای سلامت استخوان ها و دندان ها می دانند. اما محققان معتقدند این ویتامین بسیاری فواید دیگر نیز دارد که یکی از این فواید حمایت از سیستم ایمنی بدن است.

نقش مصرف مکمل ویتامین دی در جلوگیری از عفونت های حاد دستگاه تنفسی می باشد.

میزان کافی دریافت این ویتامین می تواند به سیستم ایمنی بدن کمک کند تا با ویروس کرونا مبارزه کند ، مانند ویروس های دیگری که باعث عفونت های دستگاه تنفسی می شوند. بنابراین اگر بدن با کمبود این ویتامین مواجه باشد، مقاومت کم تری نسبت به این بیماری خواهد داشت.

ارتباط رنگ پوست تیره و کمبود  ویتامین دی

هم چنین نتایج تحقیقات اثر ویتامین دی بر کرونا حاکی ازاین است که سطح ویتامین دی در افرادی که رنگ پوست تیره دارند بسیار پایین است.  بدن ما هنگام قرار گرفتن در معرض نورخورشید طی واکنش های شیمیایی در کبد وکلیه ها ویتامین دی تولید می کند. رنگدانه ملانین که به پوست ما رنگ می دهد  از رسیدن نور به سلول جلوگیری می کند. از این رو ، هرچه پوست فرد تیره تر باشد ، به نور بیش تری نیاز دارد تا سطح کافی ویتامین دی را از آفتاب تولید کند.

داده های چند ماه اخیر نشان داده است که در ایالات متحده و انگلیس ، سیاه پوستان بیش تر از افراد سفیدپوست در معرض خطرمرگ در اثر ویروس کرونا هستند. با توجه به رابطه بین ویتامین دی و عفونت های تنفسی ، جای تعجب نیست که بسیاری از پزشکان مصرف این ویتامین را راه موثری برای پیشگیری از بیماری کرونا می دانند.

منبع تامین ویتامین دی و میزان نیاز روزانه

دریافت کافی این ویتامین حاصل ترکیبی از رژیم غذایی مناسب ، قرار گرفتن در معرض نور خورشید و مصرف مکمل هاست.
منابع غذایی طبیعی این ویتامین شامل ماهی ، جگر گاو ، پنیر ، زرده تخم مرغ و قارچ است. بسیاری از غلات صبحانه و شیر و غذاهای غیر لبنی نیز با ویتامین دی غنی شده اند.

مصرف روزانه 10 میکروگرم از این ویتامین برای افراد در هر سنی توصیه شده است. اکثر افراد در بهار و تابستان قادر به دریافت کافی ویتامین از رژیم غذایی و قرار گرفتن در معرض نور خورشید هستند، ولی در پاییز و زمستان حتما باید  روزانه یک مکمل حاوی 10 میکروگرم ویتامین دی مصرف گردد. معمولا رعایت توصیه مصرف کافی ویتامین دی در مواد غذایی به طور طبیعی یا غنی شده برای افراد دشوار است به همین دلیل مصرف کپسول آن جایگزین مناسب تری است.

تاثیرات قرنطینه بر تامین ویتامین دی

هم چنین توصیه شده افرادی که به دلیل کار یا شرایط فعلی مانند قرنطینه  در معرض نور خورشید نیستند ممکن است  ویتامین کافی از تابش خورشید در تابستان دریافت نکنند باید مصرف مکمل در تمام طول سال را در نظر بگیرند. از آن جا که به دلیل شیوع بیماری کرونا ممکن است بسیاری از افراد وقت بیش تری را در خانه بگذرانند، از نور خورشید کم تر بهره مند می شوند.

شایان ذکر است که مصرف مقادیر بیش از حد این ویتامین سمی است ولی اثر ویتامین دی بر کرونا با مصرف کافی آن ثابت شده است. متخصصان معتقدند هنگام مقابله با ویروس کرونا سیستم ایمنی بدن بیش از حد واکنش نشان می دهد و گاهی به سلول ها و بافت های بدن حمله می کند.

اثر ویتامین دی بر کرونا درجهت تنظیم سیستم ایمنی بدن ، از جمله توانایی بالقوه آن در سرکوب تولید خطرناک سیتوکین در بدن ، بسیار بالاست.

اثرات پیشگیرانه ویتامین دی بر انواع بیماری ها

این ویتامین هم چنین به تنظیم رشد سلول ها و کاهش التهاب کمک می کند. برخی تحقیقات نشان می دهد که این امر می تواند به پیشگیری و درمان دیابت ، فشار خون بالا و مشکلات قند خون کمک کند.

وضعیت کمبود ویتامین دی در ایران

در کشورایران  هر ساله شیوع کمبود این ویتامین رو به افزایش است و در هر دو جنس این کمبود مشاهده می گردد اما درمیان مردم به خصوص زنان یائسه با کمبود شدید ویتامین دی مواجه هستیم به همین دلیل مصرف مکمل این ویتامین در تمام رده های سنی توصیه شده است.

نور خورشید غنی ترین منبع تامین ویتامین دی است که به دلیل  بیرون نرفتن از خانه جهت پیشگیری از شیوع کرونا ویتامین دی از نور خورشید دریافت نمی شود. بنابراین با توجه به اثر ویتامین دی بر کرونا باید از طریق استفاده از مکمل این کمبود را جبران نمود.